INAUGURÁCIA / VÝSTAVA

Tomáš Halász – Inaugurácia

Inaugurácia predstavuje slávnostné zahájenie salónnej prevádzky, o ktoré sa 16.9.2014 postaral fotograf Tomáš Halász. Vystavený fragment z jeho tvorby už bol publikovaný a nebol vytvorený pre tento projekt. Jeho výnimočnou a novou kvalitou je však kontext. Do salónika tak po Rudolfovi Schusterovi zavítal ďalší prezident. Prezident, ktorý je v úrade pomerne nový, prezident, ktorý hlása priblíženie k ľuďom a navrátenie dôstojnosti prezidentskému úradu. S Tomášom Halászom sme sa rozhodli vybrať pre túto výstavu jedinú fotografiu a do celej vizuálnej hry zapojiť aj mobiliár salónika. Inštalácia je parafrázou oficiálnych priestorov s vystavenými štátnymi symbolmi. Klasický, „významovo neutrálny“ portrét prezidenta bol nahradený neformálnou momentkou. Jedinou technicky realizovateľnou možnosťou na inštaláciu bola jediná rovná stena, na ktorej je napevno umiestnený kovový štátny znak. Tento symbol teda prekrýva obraz „vtedy ešte bežného človeka Andreja Kisku“.

Nezávislý fotograf sa špecializuje na reportážnu fotografiu a dlhodobé projekty pre tretí sektor. Okrem prezidentov Gašparoviča a Obamu fotografoval na jar 2014 Andreja Kisku. Spolu s tímom magazínu MONO publikoval fotoesej Cesta do paláca. Okrem iných ocenení získal prvú cenu v súťaži Foto roka Nadácie VÚB 2014. Ide o skúseného autora s mnohými zaujímavými spoločenskými a aktivistickými presahmi a širokým záberom – kam sa plánuje uberať aj ďalšia dramaturgia kultúrneho miesta.

Zuzana Duchová

Úvodné foto: Tomáš Halász, Cesta do paláca – Fotografický dokument Tomáša Halásza o volebnej kampani budúceho prezidenta Andreja Kisku
IMGP2276-side

Dobrovoľná dekorácia

“Štandardy pre prezidentský portrét neexistujú. Iba tradície. Po rozdelení Československa sa od povinných prezidentských portrétov upustilo. Prednosť dostal štátny znak. Ten sa totiž nemení tak často ako prezident. Portrét prezidenta je dnes dobrovoľná dekorácia škôl a štátnych inštitúcií.” (Zdroj: Plus 7 Dní)

2014-06-04 11.58.37-side

fotky z výstavy: Barbora Alexy

Prečítajte si viac o SALÓNIKu!

Text k vernisáži: kulturne_obcerstvenie

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s