Salónny aktivizmus / pozvánka

salonik FB1

21. november 2014

Kto je aktivista/aktivistka? Čím sa líši od ostatných? Redukcia mentality človeka – aktivizmus ako jediné JA? Ako opak konformizmu? Aktivizmus ako rola, ako životná rola? Poslanie? Čo sa od aktivistu očakáva? Ide o druh spoločenského záväzku? Prečo sa mnoho ľudí bráni označeniu slovom aktivista? Kto v súčastnosti určí, čo je aktivizmus a čo nie? Je to podobne ako s umením, umenie je čokoľvek, čo zaň vyhlásime? A jedná sa o absolútny a konečný stav? Som aktivista celou bytosťou? Každodenne?

Video pozvánka:


Salónny aktivizmus from Salónik on Vimeo.

K pozadiu sa dočítate v rozhovore zakladateliek: tu

PROGRAM

počas dňa
happening Salón v Salóniku 

Oslovili sme  konkrétnych ľudí – ľudsko-právnych, environmentálnych a občianskych aktivistov a aktivistky, aby sa objednali do nášho Salóna.
Namiesto očakávaného kaderníckeho small talku ich však bude čakať popri strihaní aj kamera a natočenie krátkej výpovede o ich práci a aktivizme. Tak ako samotné strihanie prinesie obnaženie zapojených „zákaznikov“ Salóna, postoje oslovených aktivistov obnažia a kriticky zreflektujú skutočnosť, ako sme dokázali za 25 rokov so slobodou naložiť a tiež ich prácu, ktorú pre spoločnosť/komunitu vykonávajú. Videá budeme postupne vešať na webstránku a sociálne siete.

strihá: René Sahi Rashid

18:30 Premiéra divadelnej hry
Martina Škabrahu: Cestující

“Vyžadujte všetko, neočakávajte nič!”

Réžia, dramaturgia: Zuzana Ivašková (Local Act)
Hrajú:
Emílie: Zuzana Duchová (Local Act)
Vilfríd: Juraj Rizman (Greenpeace)
Starosta: Andrea Froncová (Bratislavské regionálne ochranárske združenie)
Rabín: Bohdan Smieška (Local Act)
Průvodčí: Matej Benčík (Klub železničných modelárov Bratislava)
Alternuje: Palo Čejka
Koncepcia scény a kostýmov: Zuzana Duchová
Kostýmy, spolupráca: Mária Štraneková
Foto: Rasťo Procházka (Greenpeace)
Grafický dizajn: Ľubica Segečová (trivjednom)
Preklad: Christopher McKey

Jednoaktovka nielen o starostovi a stanici naštudovaná špeciálne pre priestor prezidentského salónika bratislavskej Hlavnej stanice. Predstavenie sa odohrá po jediný krát a za účasti autora!

VI: Šihaha – šihaha – šihaha… Víte, že Antonín Dvořák prohlásil „Vyměnil bych všechny svoje symfonie za to, kdybych vynalezl lokomotivu!“?
EM: Opravdu? Opravdu to řekl?
RA: Každá hudba jednou skončí.
VI: Ne tahle hudba. Víte, kolik kolejí se dá ještě položit po celé Zemi? A třeba budou jednou koleje i na Měsíc, proč ne?!
EM: (rozpustilý smích) To bychom jeli na školní výlet na Měsíc!
RA: Koleje se možná dají klást donekonečna. Ale každý bude muset jednou vystoupit z vlaku, každý! Neznáme dne ani hodiny…

Martin Škabraha je český filozof zaoberajúci sa súčasnou politickou filozofiou a filozofiou filmu. Prednáša na Ostravskej univerzite a na Univerzite Palackého v Olomouci, kde obhájil dizertačnú prácu zameranú na význam a kritiku modernosti. Vplyv na neho mali predovšetkým Jan Patočka, Václav Bělohradský, Jacques Derrida a autori spojení s kritickou teóriou frankfurtskej školy. Vo svojich esejach spojuje postmodernú kritickosť s presvedčením, že filozofia by sa mala spoločensky angažovať. Publikuje najmä v kultúrnom týždenníku A2, dvojmesačníku Sedmá generace, v prílohe Salon denníka Právo a v internetových denníkoch Britské listy a Deník Referendum. Angažoval sa v množstve káuz a občianskych iniciatív, na celoštátnej (ProAlt) aj miestnej úrovni (protesty proti Šantovka Tower). Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 kandidoval za Stranu zelených, ale neuspel.

Zuzana Ivašková je humánna geografka pôsobiaca ako koordinátorka v neziskovom sektore. Je zakladajúcou členkou iniciatívy Local Act, reagujúcej na každodennosť a aspekty, ktoré napomáhajú vytváraniu miest v priestore.

Zuzana Duchová je kultúrna manažérka, príležitostná redaktorka, lektorka a kurátorka. Spoluzakladateľka Salónika, prevádzkovaného pod hlavičkou Local Act. Pracuje v oblasti poradenstva a administratívnej podpory európskeho grantového programu Kreatívna Európa.

Andrea Froncová je environmentalistika, odborníčka na ekosozológiu a fyziotaktiku. Má skúsenosti v práci na organických a permakultúrnych farmách. Aktuálne pôsobí v Bratislavskom regionálnom ochranárskom združení.

Juraj Rizman, riaditeľ pre komunikáciu pre Strednú a Východnú Európu, začal Greenpeace pomáhať ako dobrovoľník v roku 1993. Neskôr pracoval ako hovorca a fotograf. 2008 – 2014 pôsobil ako riaditeľ slovenskej kancelárie. Ako fotograf sa venuje problematike životného prostredia.

Bohdan Smieška sa pohybuje v stredoeurópskom priestore neziskového sektora od roku 1996 – ako konzultant, tréner a facilitátor v rôznych oblastiach rozvoja občianskej spoločnosti. Zakladal a viedol Centrum komunitného rozvoja, šesť rokov pôsobil ako programový riaditeľ Nadácie Intenda a spoluzakladal iniciatívu Local Act. V súčasnosti pôsobí v občianskom združení PDCS.

Matej Benčík je spoluzakladateľom Klubu železničných modelárov Bratislava. Pracuje v Múzeu dopravy ako lektor. Zaujíma sa o bratislavskú MHD a svoje postrehy a fotografie pravidelne publikuje na imhd.sk. Dlhodobo spolupracuje s Albatros klubom Bratislava ako sprievodca historických parných vlakov.

Palo Čejka je grafický dizajnér, ilustrátor a hudobník. Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave – katedru fotografie v ateliéri Miloty Havránkovej a štúdium ukončil v ateliéri Ľubomíra Longauera. Venuje sa tiež fotografii a literatúre.

Mária Štraneková je módna návrhárka, dizajnérka a teoretička. Pedagogicky pôsobí na UTB v Zlíne. Absolvovala viaceré stáže, medzi inými v módnom štúdiu Preen a Alexander McQueen. Je držiteľkou prestížneho titulu Top Styl Designer. Tvorí pod značkou mayamay.

Rasťo Procházka začal Greenpeace pomáhať ako dobrovoľník v roku 1994. Od r. 2001 pôsobí na pozícii IT System Administrator. Ako fotograf sa venuje dokumentu, publikoval aj v podnikových novinách ŽSSK Železničné ozveny.

Ľubica Segečová vyštudovala grafický a produktový dizajn. Svoju prácu neohraničuje, neustále obmieňa médium, strieda dvojrozmerné a trojrozmerné prostredia. Spoločne so Sylviou Jokelovou a Silviou Lovasovou, formuje zoskupenie “trivjednom”. http://www.segecova.sk

Partneri: ŽSR, Magritte Studio, Šebík TV

Projekt bol podporený príspevkom hlavného mesta SR Bratislavy, z grantového programu ARS BRATISLAVENSIS.

Snímka obrazovky 2014-11-20 o 12.42.50

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s