Salónne kuloáre

Na Slovensku to žije, umeniu sa nikdy nedarilo tak dobre! Začali vychádzať Salónne kuloáre. Nekonečný príbeh dejín umenia v malom, ale našom Salóniku! Akurát Frešo stále točí o takej slovenskej k****tskosti. No fuj!

V pilotnom dieli sme sa zoznámili s najlepším slovenským umením a vybranými kľúčovými aktérmi kreatívnych priemyslov. 18.3. sa narodil mesiáš, Franz Xaver Procházka! Mladá slovenská tradičná rodina však musí zvádzať neustály boj s dravými nástrojmi na koncepčnú udržateľnosť kreativity…

Xaver bloguje (nájdete nás exkluzívne na blogu denníka N)

Salónne kuloáre nie sú samostatným komixom, ale kultúrnym produktom silne naviazaným na zdanlivo sa nepretínajúce dianie v Salóniku, prezidentskej kancelárii a na umeleckej scéne. Komixom sa snažíme glosovať kultúrne dianie a vyjadrovať obsahy, ktoré sa nevošli do Salónikových akcií, alebo akcie v Salóniku propagujú.

Salónik od začiatku spolupracoval s dokumentaristom Janom Šebíkom, s ktorým sme rozvinuli sériu video upútaviek na akcie. V týchto upútavkach účinkovali samotné kurátorky a fotograf najprv sami za seba, postupne sa vnorili do filmovej reality ako Sprievodkyňa Božena, Družička a Aktivista. Okolo týchto 3 postáv vznikol dej, ktorý “vyvrcholil” scénou svadby. Na svadbe účinkovali zámerne priatelia Salónika a umelci, ktorí s nami spolupracovali v minulosti. Mária Čorejová hrala svedka ženícha a Denisa Vološčuková svadobnú poetku. Prirodzeným vývojom sme dospeli k riešeniu naše postavičky posunúť ešte abstraktnejším smerom. A vznikla umelecká skupina Lomohobby – slobodný priestor pre tvorbu projektov tria – maliarky, kurátorky a copywrajterky.

Takže v komixe Salónne kuloáre vystupuje opäť kreslená Božena, ktorá po hranej svadbe porodí kreslené dieťa a naďalej pracuje ako insajderská sprievodkyňa slovenskou kultúrou a umením. Je to voľnejšie a slobodnejšie ako hraná forma, pretože v komixe si veľmi jednoducho môže zahrať naozaj každý (teda aj prednosta a Kiska). Mohlo by to (snáď) vydať na zaujímavý ponor do temných vôd umenia istej dôležitej krajiny okolo zásadného letopočtu 2015… vnímame to ako veľmi živé laboratórium. A potom sa uvidí, kam zas povedú koľaje…

Zuzana: vlastne celú moju “tvorbu”, či už je výstupom text o výstave, recesistická krížiková výšivka alebo herecký výkon by som charakterizovala ako “life hacking”. To robím aj “okolo” Salónika, či už pri dramaturgii podujatí alebo akejkoľvek sprievodnej tvorivej činnosti. Posúvanie, provokovanie, rýpanie, využívanie starých známych vecí iným spôsobom, donútenie publika zastaviť sa, prekvapiť sa a ešte ma baví kultivovať a aktivizovať. Ale nie nejakým prvoplánovým alebo nebodaj sladkým a naivným spôsobom. Dúfam.

Denisa: Vždy som chcela robiť komix, ale neviem tak dobre kresliť.

Mária: Nemôžem za to, že viem nakresliť všetko.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s