Fongopolis

Salónik si Vás dovoľuje pozvať na premietanie animovaného filmu Joanny Kożuch: Fongopolis.
Po premietaní sa budú môcť deti aj dospelí zúčastniť mestskej hry.

9. september o 17.00 v Salóniku 

Akcia bude sprievodným podujatím k projektu SPIELTRIEB!, ktorý organizuje Goetheho Inštitút Bratislava počas mesiacov september – október 2015.

Dej animovaného filmu je priamo zasadený do snového staničného prostredia. Virtuálnu realitu na plátne podčiarkne situácia reálnej stanice. Keďže film pojednáva o hľadaní a ceste a sprievodným vizuálom je labyrint, pripravili sme pre vás následne cestu labyrintom mesta Bratislava, počas ktorej sa účastníci budú môcť zapojiť do mestskej hry, či navštíviť tzv. Spielabend v priestoroch Goetheho Inštitútu na Panenskej 33.

Fenomén mestských hier a hravého prieskumníctva životného prostredia má svoje korene ešte niekde pred hnutím Situacionizmu 60-tych rokov minulého storočia. Cestou zo stanice do Goetheho Inštitútu si vyskúšame svoju citlivosť na konkrétne javy Bratislavy. Hlbší ponor do témy sľubuje ďalšie zo sprievodných podujatí v Košiciach Invisible Playground – workshop o hrách vo verejnom priestore.

FONGOPOLIS, Slovensko, 2014, far., 13 min

réžia: Joanna Kożuch
scenár: Máša Orogváni, Joanna Kożuch
kamera: Peter Kelíšek, Peter Balcar
strih: Ondrej Azor
hudba: Martin Hasák, Stanislav Palúch
animácia: Joanna Kożuch
hrahú: Martin Snopek

O filme:

Mladý huslista má zahrať životné sólo s filharmóniou mesta Fongopolis. Cestu za úspechom mu však nečakane skríži vlaková stanica. V chaose nápisov, reklám, svetiel a náhliaceho sa davu nedokáže nájsť cestu k správnemu nástupišťu. Ak chce stihnúť svoj vlak, musí sa zastaviť.
Námet filmu napísala Joanna Kożuch, ktorá je zároveň jeho výtvarníčkou, animátorkou aj režisérkou. Film je vizuálne budovaný ako koláž expresívnej ručne kreslenej 2D animácie s pixilovanými zábermi a fotografiou. Rukopis autorky, ktorá vyštudovala maliarstvo, nesie silné prvky maliarskeho gesta.
Hoci je film animovaný, vďaka kombináciám s fotografiou a pixiláciou sa v ňom objavujú živí herci. Ide o Joanniných kolegov z animačnej, pedagogickej, ale aj širšej filmárskej komunity – v hlavnej úlohe sa predstaví Martin Snopek (r. Posledný autobus), ďalej Ivana Šebestová (r. Štyri, Sneh), Juraj Lehotský (r. Slepé lásky, Zázrak) a ďalší. Na realizácii Fongopolisu spolupracovalo niekoľko osobností slovenskej kultúry, nezameniteľnou je najmä hudobná zložka dvojice Martin Hasák a Stanislav Palúch s typickou Palúchovou husľovou hrou. Príbeh spolu so Joannou Kożuch napísala Máša Orogváni

JOANNA KOŻUCH

(1977) Režisérka, výtvarníčka a animátorka.

Študovala na Akadémii výtvarných umení v Poznani (PL) a Sliezskej univerzite v Katoviciach (PL), na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave absolvovala doktorandské štúdium. Momentálne spolu s Borisom Šimom pripravuje krátky animovaný film 39 týždňov, 6 dní a animovaný dokument Bolo raz more…

webstránka k filmu 

MAPA 01

MAPA 02

Fotoreport TU

DSC_8671

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s