Kapitoly z prezidentského grafického dizajnu

Vizuálna komunikácia prezidentov prostredníctvom dizajnu tlačovín, či elektronických výstupov je dôležitou súčasťou tvorby a prezentácie posolstiev, či celkového imidžu. Medzi svetové prezidentské vizuálne ikony a legendy rozhodne patrí Abraham Lincoln, podľa ktorého je pomenované aj písmo:

Abraham-Lincoln-03

Písmo Abraham Lincoln je úzke a pätkové, voľne stiahnuteľné online. Biely dom ho však oficiálne nepoužíva, to už by boli príliš čudné presahy. Dočítali sme sa, že Barrack Obama má úzky vzťah k písmu Gotham. Na aktuálnom webe Bieleho domu nájdeme Helveticu a podobné zväčša bezpätkové klasiky. Amerika sa aktuálne chystá na nové voľby a tieto recenzie logotypov kandidátov vás určite nenechajú chladnými! Close to Arial… Zaujímavým z iného súdka je trochu hipsterský projekt Meg Jannot, ktorá vytvorila fiktívne vizuálne “značky” s typografickými prvkami pre 40 amerických prezidentov. Všetci sú krásni a štýloví, ale trochu tušíme, že chcela pracovať s individuálnymi charakteristikami jednotlivých osobností a vizuálne vyjadriť ich najznámejšie výroky.

tumblr_m8mhqsFaRy1rrxwzno1_1280

U nás aktuálne vládne veľmi dobrý vkus a kultivovaný vizuálny prejav. Prezident SR Andrej Kiska používa na svoje tlačoviny špeciálne nadizajnované písmo President Sans, ktorého autorom je Marek Chmiel. Oficiálnym doplnkovým písmom je Cambria.

11992602_10153151941282336_1036387541_n

Grafický návrh tohto informačného letáku o prezidentskom paláci vytvorila Silvia Žoltická, ktorú sme oslovili aj na voľné vizuálne pokračovanie témy: produkt s názvom pohľadnica z prezidentského Salónika. Na nadpis bolo použité písmo Veselica, ktorého autorom je tiež Marek Chmiel.

veselica_words

DSC_8474

DSC_8555

Autorom loga Salónik je Ondrej Gajdoš. Vizuál zámerne pracuje so špecifikami miesta a ironizuje ich. Oficiálnym “salónikovým” písmom je preto Arial. Arial dominuje aj webu prezidenta Miloša Zemana. Českí dizajnéri ďalej “fičia” na klasike ako Times New Roman a Georgia. Základné texty v Ariali má dokonca aj Rakúsky prezident. We were uncool before it was cool!

ooo

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s