Železničný hejt

Salónik sa okrem iného začal zaujímať o problematiku oceňovania v oblasti umenia. Prezident SR z času na čas ďakuje športovcom za úspešnú reprezentáciu Slovenska. Salónik sa preto rozhodol, že bude pri dôležitých príležitostiach tiež ďakovať našim reprezentantom. K aktuálnemu diskurzu priebežne prispieva svojím albumom medzinárodných úspechov.

Z ďalšej praxe vyplynula potreba novej samozvanej novinárskej anticeny Železničný hejt.

Hejtovanie je obľúbenou slovenskou disciplínou, mali by sme ju preto tiež inštitucionalizovať a kultivovať. Salónik vyhlásil súťaž o najlepší hejt. Výhru neodovzdá ani prezident SR, nenapíše o tom ani žiadny slovenský denník, ani sa autorom nepoďakuje ŽSR ani ŽSSK. Honorary mention získava automaticky spoločnosť ZSSK Cargo, tých totiž nikto nehejtuje verejne.

Keďže ide o spontánny prvý ročník anticeny, nominovali sme v roku 2015 aj viaceré staršie diela, či dielka. Ako to už býva zvykom keď napíše externista do novín, zmenia mu titulok. Preto sme našim autorom svojvoľne zmenili titulky aj my a čitateľom pre lepšiu orientáciu pridali krátku charakteristiku žánru.

Nominácie na Železničný hejt 2015

Radoslav Augustin: Mám doma bicykel, cestopis

Ivo Nesrovnal: Jeden schopný manažér, egotrip

Andrej Sarvaš: Mešká mi to, cestovateľská epopeja

Matej Dugovič: Ako teplé rožky, lyrizovaná próza

Marián Tabakovič: Rasťo Michalko: Noc na stanici, román pre ženy

Nomináciami by sme sa neradi týchto autorov osobne dotkli, myslíme si však, že ide o texty, ktoré v princípe na nič zásadné nepoukazujú, ani nič nevyriešia či neposunú. Ich hlavnou hodnotou je emócia, ktorú môžu rozčúlení hejterskí spoluobčania zdieľať. Chceli by sme preto udeľovaním tejto ceny podporiť kvalitnú “železničiarsku” žurnalistiku, ktorá bude konštruktívne informovať. Bez primárneho záujmu o rekordnú klikanosť.

Anticeny existujú v rámci oceňovaného milieu už od nepamäti. Kto by nepoznal napríklad antioscarovú Zlatú malinu? Scéna takzvaných anticien je pomerne bohatá v susednej ČR a my sa spolu s No Name pýtame: Čím to je, čím to je? Prítomnosťou kritického myslenia v spoločnosti?

Sexistické prasátečko je anketa o nejvíce sexistickou reklamu v České republice, kterou vyhlašuje brněnské občanské sdružení NESEHNUTÍ od roku 2009. Cílem akce je poukázat na zneužívání genderových stereotypů v reklamě a zobrazování mužů a žen v reklamách diskriminujícím způsobem. Záměrem soutěže není jejich zhotovitele či zhotovitelky odsoudit, ale upozornit je na to, že jejich reklamy mohou někoho urážet, což si řada firem často vůbec neuvědomuje.

Zelená perla je anketa o nejhloupější výrok z oblasti životního prostředí, kterou od roku 1995 vyhlašuje ekologické sdružení Děti Země. Cílem ankety je upozornit na autory výroků, kteří bagatelizují ochranu přírody a životního prostředí a činnost na jejich ochranu.

Veľmi zaujímavou medzinárodnou cenou je Ig Nobel Prize. Ako naznačuje už sám názov, priživuje sa na Nobelovej cene. Jej cieľom je oceniť vedecké objavy, ktoré spôsobia, že sa ľudia zasmejú a zamyslia. Nejde o anticenu v pravom zmysle slova, pretože sa nezameriava na vyslovene zlé výsledky. Podľa organizátorov je dobré nechávať súd na divákovi. Takzvané “crazy things” vyzdvihujú komplikovanú cestu za vedeckým prielomom a schopnosť zasmiať sa na výsledkoch či “medziproduktoch”. Aj vedci vedia, že recesiu si treba ceniť. Salónik má tiež ambíciu tvoriť spoločenské laboratórium a priestor pre nečakané objavy a súvislosti.

Ako píše Norbert Lacko o ďalšej kultúrnej cene Cena Oskára Čepana, “organizátori cien a umeleckých súťaží v snahe zvýšiť ich prestíž siahajú po špecifickej mágii, prostredníctvom ktorej sa tvorí svet slovami. Tá spočíva predovšetkým v hyperbolizácii rétoriky reklamných a publicistických výstupov: od ceny „významnej“ k „prestížnej – najprestížnejšej“, ba „jedinej svojho druhu“.

Uvedomujeme si, že naša (ne)podstatná cena, jediná svojho druhu, je ešte v plienkach, preto sme sa rozhodli mediálne priživiť na cene Píše ti architektúra? Ktorá bude 12. januára 2016 prvýkrát slávnostne udelená v prestížnych priestoroch prezidentského salónika na Hlavnej stanici. Bude to naozaj významné!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s