Architektonická prechádzka

Prechádzka Bratislavou okolo roku 1940

Začiatok: 12. marec 10.00 pred Salónikom, Nám.Franza Liszta 1

Mesto Bratislava okolo roku 1940 nemalo zďaleka tvár súčasného veľkomesta. Historické centrum s podhradím bolo roztrúsené do svojho okolia formou predmestských osád. Obraz moderného mesta sa v tom čase len rodil v hlavách plánovačov a architektov. Architekt Martin Zaiček predstaví formou komentovanej prechádzky obraz Bratislavy okolo roku 1940. Navštívime Schöndorf a Firšnál, prejdeme cez Americké námestie – obraz metropoly a našu prechádzku ukončíme na Hlinkovom námestí. Prechádzka upozorní na miesta konfliktu architektúry medzivojnovej moderny, historizmu a monumentalizmu, ktorý sa stal obľúbeným jazykom architektonickej reprezentácie nastupujúcich totalitných režimov.

Akcia je súčasťou Prechádzky, série aktivistických a umeleckých inštalácií, performance, workshopov i online aktivít na tému Slovenský štát, neonacizmus a anti/rasizmus s presahom na súčasnú vlnu nenávisti voči utečencom. Našim cieľom je ukázať verejnosti túto tému inak, spojiť ju s historickými faktami, umením a humorom.

Počas 7 dní poskytneme priestor umelcom a kreatívnym aktivistom, ktorí majú k téme čo povedať, aby zrealizovali to, čo vedia najlepšie na verejnom priestranstve v Bratislave.

viac: http://prejdimesa.sk

Ilustračný obrázok: Siegfried Theiss, Hans Jaksch, vládna štvrť na ,,Sahare” II. cena 1943 (archív: ústarch)

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s