Čakanie krásy

Happening maliarky a dizajnérky Jany Milatovej na Hlavnej stanici v Bratislave

23. jún 2016, o 16.00 vo vestibule

V predvečer Slovenského predsedníctva Rady EÚ plánujeme komentovať a posilniť jeden zo stereotypov – základných kameňov identity Slovenska, ktorý znie: máme pekné ženy. V dobe keď cestári, murári, či tlačiari finišujú práce na povrchových úpravách, do vstupnej haly na Hlavnej stanici v Bratislave umiestnime stôl, pri ktorom sa budú môcť cestujúce ženy pristaviť a dať si urobiť make up. Zároveň si budeme klásť otázku, či stačí namaľovať fasády, vyšperkovať rýchlo čo sa dá. Hlavná stanica v minulosti podstúpila mnohé ad hoc pokusy o “skrášlenie”, zameriame sa teda teraz na jej návštevníčky, ktoré sú tiež súčasťou vizuálneho obrazu miesta. Ich zmenu (skrášlenie) budeme zaznamenávať a robiť s nimi krátke rozhovory o slovenskej identite a o tom, čo môžeme ponúknuť EÚ. Budeme sa teda pripravovať na reprezentovanie priamo “od samých seba”.

Naša akcia sa bude zámerne odohrávať na Hlavnej stanici, mieste negatívne vnímaných sociálnych interakcií a mieste s komplikovanou históriou a doteraz chýbajúcou systematickou a súčasnou rekonštrukciou.

Na sobotu 25. júna je plánovaný aj pochod neonacistov Bratislavou. Dva dni vopred sa na stanici chceme symbolicky voči takýmto aktivitám vymedziť a šíriť idey kultivácie spoločnosti cez konštruktívny medzikultúrny dialóg.

13603305_10153759716517336_8734262024212035129_o

Jana Milatová

Absolvovala štúdium na Strednej priemyselnej škole textilnej v Brne, odbor modelovanie a navrhovanie odevov. Následne na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, ateliér maľby prof. J. Bergera. Pôsobí v Bratislave a venuje sa odevnej tvorbe, stylingu pre časopisy, maľbe, merchandisingu a rodine. Vystavovala na viacerých samostatných aj kolektívnzch výstavách na Slovensku i v Európe.

Video pozvánka

Reportáž TU

Foto Anton Kajan, Nadácia otvorenej spoločnosti

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s