Apatia: Good Idea?

Divadlo Feste a Salónik v rámci festivalu autorského divadla Pro-téza

uvádzajú

Site specific performance v priestoroch Hlavnej stanice

8.10. zraz 14.00 v hlavnej hale

Dopravný uzol na priesečníku tisícov každodenných trás na ploche spravovanej dvoma subjektami, obývanej desiatkami podnájomníkov. Zdá sa, že všetci v Bratislave si myslia, že hlavná stanica je hnusné a špinavé miesto. Všetci sa na to aspoň pravidelne sťažujú. Zdá sa, že navonok sa nič nedeje. Všetci na niečo čakajú a stanica ostáva. Ostáva apatia. Ale možno stačí aj na tak smutnom mieste skúsiť hľadať niečo pekné.

Divadlo Feste

Pôsobí desiaty rok ako nezávislá divadelná platforma smerujúca svoju dramaturgiu k politickým, sociálnym a ľudskoprávnym témam. Pravidelne spolupracuje s neziskovými a nevládnymi organizáciami, s akademickými pracoviskami a tiež nehercami, ľuďmi tzv. Obyčajného života. Divadlo Feste sa často vyjadruje pomocou žánru site-specific, čiže pomocou divadla vo verejnom priestore, mimo divadelné budovy. Domovskou scénou divadla je brnenský klub Kabinet múz.

www.divadlofeste.cz

výzva:

Hľadáme spolupracovníkov, kolegov! Pokiaľ by ste sa akokoľvek (spomienkou, kresbou, herecky alebo organizačne) chceli zapojiť, budeme veľmi radi. Pošlite prosím e-mail na adresu: info@divadlofeste.cz

Podpora:

ceske-centrum_farebny_jednoduchy_aktualny

Pro-téza 2016

V bratislavskom priestore súčasnej kultúry – A4 sa uskutoční 6. ročník festivalu autorského divadla Pro-téza. Od 6. do 11. októbra sa divákom predstavia inovatívne a provokatívne inscenácie žánrovo na pomedzí fyzického divadla, dokudrámy, kabaretu a inštalácie. Filozofiou festivalu je prinášať výhradne tvorbu, ktorá nespracúva cudzie námety, ale pracuje s vlastnými témami a textami. Festivalový program pozostáva z domáciach a zahraničných inscenácií, aké na Slovensku bežne nie sú uvádzané.

Úvodný večer festivalu autorského divadla otvorí nemecká performerka a filmová tvorkyňa Antonia Baehr. V súbjektívnom portréte My Dog is My Piano predstavuje umelkyňa nevšedný pohľad na vzťah svojej matky a jej psa. Baehr vytvára a zhudobňuje partitúru života dvoch bytostí, ktoré nehovoria spoločným jazykom, sú úplne rozdielne, no ich životy do seba zapadajú.

Unikátny koncept a jeho provokatívne spracovanie prinesie v nedeľu 9. októbra po prvýkrát do Bratislavy bulharský performer a hudobník Ivo Dimchev. P Project je interaktívna inscenácia s hudobnými prvkami, ktorú majú v rukách samotní diváci. Vybraní štedro motivovaní dobrovoľníci dostanú priestor na javisku. Odmena pre odvážlivcov sa zvyšuje, no kontroverznosť zadaní tiež.

Domácu autorskú tvorbu zastupuje v programe performerka a režisérka Sláva Daubnerová s nevšednou pohybovo-vizuálnou dokudrámou na základe bizarného príbehu spievajúceho domu a jej obyvateľky. Solo lamentoso spracúva tému nejednoznačnosti pravdy a boja jednotlivca so spoločnosťou a kladie zásadné otázky o hraniciach ľudskosti. Inscenácia Solo lamentoso zožala úspech na festivale Nová dráma/New Drama 2016, kde získala Cenu študentskej poroty festivalu. Na festivale Pro-téza sa predstaví v pondelok 10. októbra.

Program festivalu Pro-téza 2016 uzatvorí 11. októbra prestížny krakovský súbor Teatr Nowy surreálnou revue Macabra dolorosa, inšpirovanou estetikou nemeckého kabaretu noir a expresionizmu prvej polovice 20. storočia. Inscenácia má silnú tému – inšpirovaná antickou Médeou či denníkom Magdy Goebbelsovej je plná násilia a šialenstva a poukazuje na rozklad osobnosti v najintímnejšej fáze života ženy – matky.

Vstupenky na festivalové predstavenia hľadajte v predpredaji na http://www.interticket.sk a na http://www.a4.sk

Hlavným organizátorom festivalu Pro-téza je známe bratislavské divadlo SkRAT v spolupráci s A4 – priestorom súčasnej kultúry. Festival Pro-téza podporili Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Goetheho inštitút, České centrum, Poľský inštitút.

https://www.facebook.com/proteza.festival.autorskeho.divadla/

http://www.a4.sk/projekty/pro-teza

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s