WESTBAHNHOF

Wien Westbahnhof, alebo v súčasnosti BahnhofCity Wien West, je jednou zo železničných staníc Viedne. Je koncovou stanicou (nem. Kopfbahnhof), východiskom pre západné smery ciest. Od roku 2015 slúži stanica len pre regionálnu dopravu, nakoľko všetky diaľkové medzinárodné vlaky smerujú na Wien Meidling alebo Wien Hauptbahnhof.

Pôvodná stanica bola ešte z 19. storočia a volala sa stanica cisárovnej Elisabeth. Jadro budovy súčasnej stanice pochádza z roku 1951 a spadá pod pamiatkovú ochranu. V roku 2010 bola po dvojročnej prestavbe opäť otvorená a popri stanici vzniklo rozsiahle obchodné centrum. V roku 2013 vyhrala súťaž o najkrajšiu rakúsku stanicu.

Pri prechádzaní sa stanicou Westbahnhof akoby došlo na slová piesne Země je kulatá od Pepy Nosa: Kdo jde pořád na západ, příjde na východ. V 50-tych rokoch 20. storočia boli postavené vo Viedni dve podobné stanice: Westbahnhof a Südbahnhof. Boli akési rovnocenné dvojičky, podobali sa na seba významom aj vizuálom. Počas dlhodobej užívateľskej fázy predchádzajúcej stavebnej vrstvy viedenských staníc však pod vplyvom rôznorodých mestotvorných faktorov došlo k výraznej diferenciácii týchto “súrodencov”, ktorí začínali na rovnakej štartovacej čiare.

Südbahnhof skončil s nálepkou hnusného miesta, imidžom špinavej brány na Balkán a najpraktickejšie rozhodnutie bolo celú stanicu v roku 2009 zbúrať. Stačilo pre túto vrstvu histórie architektúry zachovať jednu z budov, veď dejiny architektúry bez tohto dielika skladačky nestratia svoj zmysel. Evolúcia rozhodne samozrejme utilitárne pre tú “lepšiu”. Horšej stanici sa nedostalo privilégium patriť pod pamiatkovú ochranu, pokrok okrem špiny a zastaralosti vykorenil aj autenticitu a rokmi budované každodenné vzťahy. Hauptbahnhof je naleštený, disponuje širšou škálou služieb, priestrannejšími nástupišťami a vyriešil logistický problém s prestupovaním. Všade poriadok.

Keď sa na chvíľu pristavíte pri múriku haly Westbahnhofu, prídu. Autentické “socky”. Sklo je vymenené, madlá naleštené, ale charakteristická súčasť koncového nástupišťa ešte pamätá svoje. Südbahnhof bol nemoderný. Dnes nie je. Moderna a retro dýcha dýcha v hale vedľa šopingcentra. Teraz je krajšia stanica tá druhá. Kdo jde pořád na západ, příjde na východ.

IMG_3411

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s