Salónik for Ikra

Salónik sa odpočiatku plánoval profilovať ako platforma pre umenie a kultúru. Popri výstavách, performance, a iných akciách nás fascinuje aj médium krátkeho online videa, ktorého rôzne polohy tiež s neskrývaným nadšením experimentátorov prakticky skúmame. Po voľnej sérii upútaviek s postavičkou sprievodkyne Boženy v réžii Jana Šebíka začali do procesu vstupovať aj ďalší tvorcovia. V slovenskom online priestore je rozhodne priestor pre informačné a vzdelávacie videá o témach v súčasnom umení.

Po online formáte Hore bez zanikol aj seriál o fenoménoch v umení Omar a Božena. Dramaturgicky najbližšie našim zámerom momentálne stojí projekt IKRA – iná kultúra v Bratislave. Tvorba kvalitných videí si vyžaduje čas a prostriedky a preto sme sa rozhodli spojiť sily v zmysluplný celok a svoje videá smerovať ku kultúrnemu publiku aj ako samostetné témy a pôvodne recesistické propagačné videá na akcie v Salóniku poňať viac nadčasovo a umiestniť ich na túto platformu. Veríme, že zbieranie informačno propagačných videí o zaujímavých osobnostiach, priestoroch a témach v súčasnom umení má zmysel a tejto platforme sa bude ďalej dariť!

Krížom krážom – prvý slovenský film vyšívaný tupou ihlou (work in progress) from Iná Kultúra on Vimeo.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

IKRA – iná kultúra je videoportál zameraný na aktuálnu nezávislú kultúrnu scénu v Bratislave a Bratislavskom kraji. Kultúru, ktorá prekvapuje, objavuje a necháva sa objavovať, je živá, hravá, inovatívna a odvážna, vysmieva sa očakávaniam a (z)dravo prekračuje hranice.

IKRA podporuje otvorené kultúrne myslenie, zdravý kritický pohľad na umenie a odvážny prístup k hľadaniu nových podnetov. Prostredníctvom záznamov, reportáží, profilových rozhovorov a autorských videí chce podporovať pestrosť a slobodu umeleckého prejavu a motivovať autorov a iných kreatívnych ľudí k ďalšej činnosti, zviditeľňovať osobnosti bratislavského kultúrneho života.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s