Noc literatúry 2018 v Salóniku

16. máj 2018 od 18.00-22.00

pozýva: Goetheho inštitút
číta: Robert Roth
Thomas Melle: Svet za chrbtom
Odeon, 2017, preklad: Svetlana Žuchová

V knihe – spovedi Melle otvorene rozpráva o svojom prekliatí
– bipolárnej poruche, duševnom ochorení známom aj
pod názvom maniodepresia. Osobné skúsenosti sa prelínajú
s informáciami o závažnom ochorení. Kniha slávneho
nemeckého prozaika a dramatika je presiaknutá túžbou po
„normálnom“ živote.

Foto: Martina Zuzana Šimkovičová pre festival Konvergencie

Tlačová správa:

Noc literatúry opäť zaplní ulice Bratislavy
Desiaty ročník Noci literatúry sa uskutoční v stredu 16. mája na štrnástich miestach v okolí Štefánikovej ulice v Bratislave.

Ide o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov na zaujímavých, bežne s literatúrou nespájaných miestach. Čítať budú známi slovenskí herci a herečka – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám. Čítania sa na každom mieste zopakujú deväťkrát, preto si treba vopred premyslieť trasu.

Miesta čítaní budú aj tento rok rozmanité: od vily holandského veľvyslanectva v duchu zero-waste, cez luxusný hotel Loft, firmu Jandl, kultúrnu platformu Foajé, Pistoriho palác, klubovňu Múzea dopravy či vysielacie štúdio Fun rádia, až po prezidentský salónik na Hlavnej stanici.

„Tento rok predskakuje Noc literatúry literárnemu festivalu BRaK v Pistoriho paláci, preto sme tam okrem čítaní umiestnili aj Poeziomat, ktorý sa vám prihovorí hlasmi českých a slovenských básnikov,“ poznamenáva Vilma Anýžová, riaditeľka Českého centra v Bratislave, ktoré v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi a veľvyslanectvami EUNIC a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku projekt organizuje.

Tento rok sa do Noci literatúry zapojili úryvky z aktuálnych slovenských prekladov autorov zo štrnástich krajín: Francúzska, Holandska, Talianska, Nemecka, Maďarska, Izraela, Rakúska, Belgicka, Česka, Poľska, Španielska, Portugalska, Ukrajiny a Slovenska. „Rok 2018 je vyhlásený ako Európsky rok kultúrneho dedičstva, a keďže európske literárne kultúrne dedičstvo je nesmierne bohaté, už tradične sme veľmi radi podporili Noc literatúry, ktorá netradičnou formou upriamuje pozornosť na súčasnú literárnu scénu,“ dodáva vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Noci literatúry sa zúčastní šestnásť ďalších slovenských miest – Banská a Považská Bystrica, Banská Štiavnica, Modra, Košice, Nitra, Senec, Trenčín, Trnava, Kežmarok, Žilina, Martin, Poprad. Nováčikmi, ktorí sa k podujatiu pripojili až tento rok, sú Levice, Piešťany a Liptovský Mikuláš. Okrem početných slovenských a českých miest sa na Noc literatúry môžu tešiť návštevníci takisto v Budapešti, Amsterdame, new Yorku či Paríži a v desiatkach ďalších európskych miest.

Noc literatúry začne na všetkých štrnástich miestach v Bratislave o 18.00 hodine, posledné čítania budú o 22.00. Podrobnosti o podujatí nájdete na fejsbúkovej stránke.

Projekt finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Magistrát hlavného mesta Bratislavy.

Partnermi podujatia sú: Anasoft litera, OZ Luhy a háje, Bratislavský samosprávny kraj, Ars Bratislavensis, Citylife, Rádio Devín, medziknihami, M_P_BA, Slovart, Union, Železnice Slovenskej republiky, Salónik, STM – Múzeu dopravy, Kostol sv. Cyrila a Metoda, Centrum voľného času, Café Bon Bon, Stredoeurópske fórum, Pistoriho palác, Kino Film Europe, Bratislava Staré mesto, Foajé, hotel Loft, Anasoft Litera, BRaK, Jandl, Fun Rádio, CheckPoint Charlie.
České centrum Bratislava
http://www.bratislava.czechcentres.cz http://www.literaturenights.eu
FB: https://www.facebook.com/Noc-literat%C3%BAry-488076637959215/

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s